Geboortebomenproject laat nieuwe generaties én Bree samen groeien

Met het nieuwe geboortebomenproject zet Stad Bree volop in op een groenere toekomst én een blijvende herinnering aan de geboorte van haar jongste inwoners. Ouders van kinderen die in 2025 geboren werden, krijgen de kans om een gratis fruitboom of -struik voor thuis te ontvangen én/of hun kindje symbolisch te verbinden aan een boom op het openbaar domein. Zo groeit met elke nieuwe generatie ook meer natuur in Bree.

Een boom die meegroeit met elk kind

Ouders kunnen ervoor kiezen om gratis een fruitboom of fruitstruik te ontvangen voor hun eigen tuin of terras. Zo groeit de boom letterlijk mee met hun kind en vormt hij jarenlang een tastbare herinnering aan zijn of haar geboorte.

Daarnaast kunnen gezinnen hun kindje ook symbolisch verbinden aan een boom die in 2025 werd aangeplant op het openbaar domein. Aan elke toegewezen boom wordt een naamplaatje bevestigd met de voornaam en het geboortejaar van het kind. De ouders ontvangen bovendien een persoonlijk certificaat met informatie over de boom en zijn locatie.

Burgemeester Sietse Wils: “De geboorte van een kind is een bijzonder moment. We willen ouders de mogelijkheid bieden om dat op een duurzame manier te vieren, met een blijvend symbool dat tegelijk een positieve bijdrage levert aan het klimaat en de biodiversiteit. Door jonge gezinnen actief te betrekken bij de aanplant en het behoud van bomen willen we niet alleen het groenbestand uitbreiden, maar ook het bewustzijn rond natuur en klimaat versterken. Ik ben dan ook verheugd om aan Isolde, dochter van collega Katrijn van de dienst Communicatie, en uiteraard geboren in 2025, als eerste een boom toe te wijzen op het nieuwe parkje aan ’t Auwelke in Gerdingen. Hopelijk volgen er nog veel ouders die willen meedoen met dit project.”

Groene luwte-oase aan ’t Auwelke en de Volkstuintjes in de Riekskensstraat

Op de terreinen van het voormalige voetbalveld van Standaard Gerdingen, waar momenteel ook de volkstuintjes en het Rode Kruis gevestigd zijn, werd afgelopen winter een parkje aangelegd volgens de principes van de ‘luwte-oase’. Dit is een vrij toegankelijke duurzame rust- en ontmoetingsplek in het groen. Er werd een fruitboomgaard en voedselbos aangeplant, er werden zit- en picknickbanken en een prieel voorzien waar je fijn kan verpozen. Deze inrichting kwam tot stand met financiering via ‘Natuur in je Buurt’ van het Agentschap voor Natuur en Bos.

Samen bouwen aan het Bree van morgen

Met het geboortebomenproject investeert Stad Bree tegelijk in haar leefomgeving. Extra bomen zorgen voor verkoeling tijdens warme periodes, slaan CO₂ op, verbeteren de luchtkwaliteit en creëren meer leefruimte voor vogels, insecten en andere dieren. Op die manier wordt elke geboorte niet alleen gevierd, maar draagt ze ook bij aan een klimaatrobuuste en biodiverse stad. Op die manier sluit het project perfect aan bij de toekomstvisie van Bree. We geven gezinnen een blijvende herinnering én investeren we tegelijk in een groenere toekomst voor onze stad. "Ik ben bijzonder blij dat ons idee vandaag werkelijkheid wordt en dat we samen met jonge gezinnen letterlijk kunnen bouwen aan het Bree van morgen," laat burgemeester Sietse Wils weten, "bij een positieve evaluatie zetten we dit project uiteraard verder in de toekomst."

Ouders ontvingen afgelopen week een brief met daarin alle info en op welke manier ze een boom kunnen aanvragen. De aanvragen lopen tot 1 augustus, waarna de praktische organisatie van start gaat. De fruitbomen en fruitstruiken worden in het najaar verdeeld. Met dit initiatief onderstreept Stad Bree dat elke nieuwe generatie niet alleen een reden is om te vieren, maar ook een kans om samen te investeren in een duurzame en groene toekomst.