Bree gaat de strijd aan met de Aziatische Hoornaar! Doe je mee?
Afgelopen week organiseerde Stad Bree, op vraag van de plaatselijke imkers, een druk bijgewoonde infoavond over de aanpak van de Aziatische hoornaar. De grote opkomst toont aan dat dit thema leeft bij de Bregenaren.
De Aziatische hoornaar is een opvallende zwart-gele wesp met gele pootjes die de voorbije jaren sterk in opmars is in onze regio. Hoewel ze voor mensen meestal geen groot gevaar vormt, is ze een ernstige bedreiging voor honingbijen en andere inheemse insecten. Die spelen nochtans een cruciale rol in onze biodiversiteit en voedselvoorziening.
Hoe herkennen en bestrijden?
Imker Jan Gerits uit Bree gaf tijdens de infoavond een boeiende toelichting over de levenscyclus van de Aziatische hoornaar en de impact ervan op de bijenstand. Hij deelde ook zijn ervaringen uit de praktijk en legde uit hoe inwoners zelf een belangrijke rol kunnen spelen in de bestrijding.
Jan Gerits:
“Vanaf eind februari beginnen de jonge koninginnen hun nieuwe nesten te maken. Dat is hét moment om ze te vangen. Elke dode koningin betekent één nest minder, en dat zijn al snel enkele duizenden hoornaars die vermeden worden.”
In samenwerking met Rotary en de Limburgse Imkersbond worden speciale vallen met lokmiddel verdeeld. Deze vallen zijn selectief en vangen enkel Aziatische hoornaars, zonder schade toe te brengen aan andere bijen of nuttige insecten. Inwoners kunnen zo’n val gratis bestellen via
www.libvzw.be/nl/besteluwval
Wel wordt gevraagd om de vallen correct te gebruiken en waarnemingen van gevangen hoornaars te rapporteren. Zo kan de aanwezigheid van de soort goed opgevolgd worden.
Vrijwilligers gezocht
Daarnaast wil de stad samen met de imkers vanaf mei enthousiaste vrijwilligers samenbrengen om nesten op te sporen. Die moeten zo snel mogelijk vernietigd worden, nog vóór ze bijenkasten aanvallen. Omdat de nesten vaak moeilijk te vinden zijn, is extra hulp meer dan welkom.
Wie wil meewerken, kan zich aanmelden bij de milieudienst via milieu@bree.be of telefonisch via 089 84 85 17.
Samen sterk voor natuur en biodiversiteit
Ook burgemeester Sietse Wils onderstreepte het belang van samenwerking:
Burgemeester Sietse Wils:
“De Aziatische hoornaar is al enkele jaren in een onstuitbare opmars. Het is belangrijk om te doen wat we kunnen om dit probleem in te perken. Dat verschillende partijen hier de krachten bundelen is essentieel om te slagen. De stad Bree is dan ook erg blij dat de plaatselijke imkers het voortouw nemen en zal hen waar mogelijk ondersteunen.”
Stad Bree roept alle inwoners op om mee hun schouders te zetten onder dit initiatief. Samen werken we aan een veiliger, biodiverser en natuurrijker Bree.

